logo

27.09.2016Češi jsou mistři světa! Týmové mistrovství světa AIDA dopadlo pro české barvy báječně!
V tomto roce reprezentovaly Českou republiku v potápění na nádech dva týmy, ženský i mužský. Ženský tým tvořily Alena Konečná, Vendula Strachotová, Kateřina Šuranská a Jana Škrobová jako náhradník. Mužský tým sestavili Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu vybojoval český mužský tým tři stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly jednou bronzové a dvakrát čtvrté. Na tyto skvělé výsledky chtěly české národní týmy navázat i letos. Poctivá příprava závodníků a strategie trenéra reprezentace Martina Zajace se bohatě vyplatily.

Český freediving tak letos slaví historický úspěch! Mužský tým pokořil magickou hranici osmi set bodů, a ziskem 808,6 bodů předčil bodově i zlatý ruský tým z MS na Sardinii z roku 2014. Na druhém místě se letos umístili Francouzi se ziskem 793,4 bodu a třetí skončili Rusové se 787,3 body. Pro ženský tým je to také historicky nejlepší umístění. Se 671,7 body přivezly stříbro! Lepší byl už jen tým japonských závodnic, třetí byly Rusky.
Na mistrovství světa týmů v potápění na nádech se vždy soutěží ve třech disciplínách - v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT) a ve dvou disciplínách bazénových – statické apnoi (STA) a dynamické apnoi s ploutví (DYN). Do konečného pořadí a celkového hodnocení se sčítaly všechny výsledky všech tří členů týmu (čtvrtý závodník je náhradník).

První disciplínou byla konstantní váha s ploutvemi (CWT), kde si ženský tým hned na začátku vybojoval druhou pozici s krásnými výkony – Alena Konečná se ponořila do hloubky 81 metrů, Vendula Strachotová dosáhla hloubky 71 metrů a Kateřina Šuranská krásných 62 metrů. Již po první disciplíně byl náš mužský tým na prvním místě! Ke skvělému výsledku ale vedla velmi trnitá cesta. Martin Valenta potopil úspěšně 80 metrů, Petr Vala také 80 metrů, ale Miroslav Ševčík dostal po stejně hlubokém ponoru červenou kartu, která by šance Čechů na medailové umístění už v počátcích značně zmařila. Naštěstí po protestech a zhlédnutí videí bylo rozhodnutí rozhodčí přezkoumáno a výsledkem byla žlutá karta, tedy pouze penalizace pěti bodů za přitažení se za lano při startu. Miroslav Ševčík tedy dostal za tento ponor 75 bodů, což vytáhlo český tým do vedení, kterého se již nevzdali.

Druhou disciplínou byla statická apnoe. V této disciplině překonaly všechny naše reprezentantky šestiminutovou hranici a se suverénními výkony držely druhé místo. Alena Konečná si vytvořila se 6:12 minut osobní rekord v závodě, Vendula Strachotová zvládla s přehledem 6:10 minut a Kateřina Šuranská, která startovala zároveň s Petrem Valou, předvedla nejlepší výkon v této disciplíně v osobním rekordu s časem 6:34 minut.
Mužská část naší reprezentace byla pod velkým tlakem, ale všichni podali čisté výkony. Perfektně připravený Martin Valenta si započítal 8:21 minut – druhý nejlepší výkon šampionátu. Petr Vala zadržel dech na 6:34 minut a Miroslav Ševčík na 5:38 minut.

Třetí disciplínou byla dynamická apnoe s ploutvemi a ta rozhodla o celkovém pořadí týmů.
Naše závodnice plavaly na jistotu. Věděly, že musí uplavat dohromady 419 metrů, aby si udržely druhé místo před Ruskami. Kateřina Šuranská uplavala 139 metrů, Alena Konečná 160 metrů a Vendula Strachotová 162 metrů. S přehledem tedy druhé místo udržely a získaly tak historicky první stříbrnou medaili ženského týmu na mistrovství světa.
Mužskému týmu vycházela jeho strategie a naši závodníci plavali až mezi posledními. Miroslav Ševčík uplaval 200 metrů, Petr Vala 204 metrů, ale konkurence byla obrovská a o vítězství se rozhodovalo až v posledním kole tohoto závodu, kde bojoval o zlato náš nejlepší dynamikář Martin Valenta s francouzským závodníkem Vincentem Matthieu. Z tohoto souboje vyšel Martin Valenta vítězně s 250 metry!

Kapitánem a zároveň trenérem českých týmů byl opět Martin Zajac, který též sám závodí a je držitelem ocenění pro nejlepšího trenéra roku 2011 - The Best Coach - AIDA 2011 “Best of the Best” Awards.

Za dosavadní podporu patří obrovský dík všem fanouškům a především sponzorům reprezentace: špičkové vybavení dodal Salvimar (perfektní obleky FLUYD, ve kterých to plave samo) a Apneautic (spolehlivé noseclipy), o tým se stará Martin Zajac z Apneaman.cz, oblečení pro team věnovala ze své letošní sportovní kolekce společnost H&M, potisk triček zajistil v rekordním čase úžasný tým FALON, mediálně nás podporuje Adrex.com, výživu řešíme s Energyvita. Výjezd na šampionát významně podpořil Svaz českých potápěčů a to díky skvělé spolupráci při získávání dotace od MŠMT na reprezentaci, která letos pokryje velkou část nákladů - startovné, ubytování, cestu na MS. Jednotlivé závodníky dále podpořili jejich individuální partneři Elios, HST Production, alli, Freediving Team Ostrava, Ocean Devils Club, a Avanta Systeme spol. s .r.o. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci v příští sezóně!