logo

10.10.2016ZLATO A STŘÍBRO PRO ČESKÉ REPREZENTANTY - TENTOKRÁT Z INDIVIDUÁLNÍHO HLOUBKOVÉHO MISTROVSTVÍ SVĚTA CMAS
ZLATO A STŘÍBRO PRO ČESKÉ REPREZENTANTY - TENTOKRÁT Z INDIVIDUÁLNÍHO HLOUBKOVÉHO MISTROVSTVÍ SVĚTA CMAS
Hned první závodní den se Alena Konečná ponořila s monoploutví do hloubky 85 metrů a suverénně získala stříbrnou medaili a národní rekord. Na zlato jí chyběl pouhý metr. Michal Rišian se s 96 metry umístil na krásném čtvrtém místě, ačkoli se specializuje na jinou disciplínu a konstantní váhu s ploutví prakticky netrénoval. Také Michal Švadlenka předvedl velmi dobrý výkon a se 73 metry (je to jeho osobní rekord v závodu) se umístil na 12. příčce.

Následující den se konal závod v disciplíně jump blue. Čeští reprezentanti se rozhodli nestartovat a raději šetřit síly na závod konstantní váze s dvěma ploutvemi, který byl na programu mistrovství o den později. Tato strategie se vyplatila.

Alena Konečná si v disciplíně CWT-BIFINS (která je s ohledem na efektivitu kopu s dvěma ploutvemi oproti monoploutvi náročnější) nahlásila konzervativní hloubku 70 metrů, vynořila se s úsměvem na rtech a opět se mohla radovat ze stříbrné medaile. Další z českých závodníků Michal Švadlenka s přehledem zvládl hloubku 65 metrů a skončil osmý. Oba tak vytvořili národní rekordy v této disciplíně.

Po dni volna přišla na řadu poslední, fyzicky nejnáročnější disciplína – konstantní váha bez ploutví. Nebylo žádným tajemstvím, že Michal Rišian patří k favoritům. V létě vytvořil světový rekord v této disciplíně ve sladké vodě a do Turecka odjížděl s tím, že se bude soustředit primárně na tuto disciplínu a pokusí se o světový rekord CMAS i v moři. Michal Rišian si nahlásil hloubku 78 metrů, tedy o 7 metrů více než byl stávající světový rekord CMAS. Tuto hloubku zvládl a získal na tomto závodě první zlato a světový rekord pro Českou republiku. Netrvalo dlouho a také Alena Konečná se mohla radovat ze zlata a světového rekordu CMAS s hloubkou 60 metrů. Dosavadní rekord překonala o dva metry. Michal Švadlenka skončil s 50 metry devátý.

Česká výprava tak byla se 4 medailemi druhou nejúspěšnější výpravou tohoto mistrovství za italskými závodníky, kteří jeli ve výrazně vyšším počtu, a kteří získali celkem 6 cenných kovů. Opět se potvrzuje, že i bez moře patříme ke špičce světového freedivingu.

Poprvé v historii soutěžního freedivingu byl použit podvodní dron Diveye a bylo tak možné sledovat závodníky v přímém přenosu. Turečtí organizátoři odvedli perfektní práci.

Za dosavadní podporu patří obrovský dík všem fanouškům a především sponzorům reprezentace: špičkové vybavení dodal Salvimar (obleky FLUYD) a Apneautic. Výjezd na šampionát významně podpořil Svaz českých potápěčů a to díky skvělé spolupráci při získávání dotace od MŠMT na reprezentaci, která letos pokryje velkou část nákladů - startovné, ubytování, cestu na MS. Jednotlivé závodníky dále podpořili jejich individuální partneři klub Apneaman.cz, FALON a alli. Děkujeme a těšíme se na další spolupráci v příští sezóně!
Sponzoři