logo

03.11.2013Rakouský šampionát Hydro dynamic 2013
Rakouský šampionát Hydro dynamic 2013
Pouhý týden po závodech Zlín Cup 2013 se vcelku početná skupina českých závodníků zúčastnila soutěže Hydro Dynamic ve Vídni, která byla zároveň i rakouským šampionátem. V závodním poli se tak mezi závodníky z Německa, Ruska, Polska, Slovinska, Maďarska, Nizozemí, Chorvatska a domácího Rakouska objevilo i pět žen a dva muži z České republiky. Pavlína Procházková se pak ujala role jedné z rozhodčí. Závody proběhly v sobotu 26.10.2013 v krásném 50 metrovém bazénu v Maria Enzersdorf a k statické apnoi (STA) si závodníci mohli druhou disciplínu zvolit mezi dynamickou apnoí bez ploutví (DNF) a dynamickou apnoí s ploutví (DYN).

Statická apnoe (STA):
Bazén na závodní statiku měl závratných 32°C, na což většina závodníků není zvyklá. Celkově se ve statice až na dvě výjimky neobjevil žádný blackout, což svědčí na jedné straně o připravenosti závodníků.

O kvalitě závodů svědčí i to, že všem třem nejlepším ženám se podařilo překonat šestiminutovou hranici, když Gabriela Grézlová dosáhla času 6:18 min a Vendula Strachotová ve svém osobním maximu dosáhla spolu s rakouskou závodnicí Bernadette Schildorfer shodného času 6:23 min.

Nejlépe mezi muži zabojoval Mateusz Malina s vítězným časem 7:23 min následován rakouským závodníkem Elmarem Klierem, který dosáhl času 7:05 min. Třetí místo pak obsadil německý závodník Jens Stoetzner s časem 6:22 min.

Dynamická apnoe - DYN a DNF:
Závodní blok dynamické apnoi byl organizován do čtyřech drah s nutností vylézat „na dráhu“, jak je zvykem na světových soutěžích. S těmito podmínkami si nejlépe mezi ženami, které až na jedinou výjimku zvolily plavání s ploutví (DYN), poradila německá závodnice Barbara Jeschke s 138 m, která o metr přeplavala českou závodnici Vendulu Strachotovou s 137 m. Další česká závodnice Zdeňka Demlová pak v této disciplíně skončila třetí s 131 m.

Polák Mateusz Malina zaplaval s ploutví 226 m, Slovinec Andre Ropret nakonec ustál svůj výkon 200 m a třetí nejlepší výkon pak předvedl domácí Elmar Klier s 168 m.

I ostatním českým závodníkům se dařilo. Zdeňka Demlová posunula navzdory velmi teplé vodě své osobní maximum ve statice na 4:42 min a celkově se umístila na pátém místě. Jana Balounová se pak mezi ženami umístila na celkovém osmém místě, Jarmila Slovenčíková pak na místě desátém. Kamil Vyštejn skončil mezi muži na místě sedmém. Michal Švadlenka pak doplatil na při závodní dynamice nezvyklé vylézání na natažené dráhy a byl diskvalifikován za zanoření úst při prováděném protokolu.

K velké české radosti putovalo celkové první i druhé místo do České republiky a to zásluhou vítězné české závodnice z klubu Ocean Devils Club Venduly Strachotové a celkově druhé Gabriely Grézlové z klubu Apneaman. Mezi muži pak zvítězil polský rekordman Mateusz Malina.

Češi, a v tomto případě hlavně zásluhou prvních dvou žen, tak opět ukázali, že mají své místo nejen v mezinárodní konkurenci, ale i na stupních vítězů!
Organizátorům patří díky za skvělou organizaci a péči o závodníky, pro které bylo mimo jiné připravené i občerstvení a během večerního ceremoniálu i dárky pro každého účastníka.