logo

25.11.201316th Long night of apnea 2013 aneb jak se Češi v Berlíně neztratili
16th Long night of apnea 2013   aneb jak se Češi v Berlíně neztratili
Závodní sezóna roku 2013 se pomalu chýlí ke svému konci a jedním z posledních počinů letošní sezóny, kterého se čeští závodníci zúčastnili 16.11.2013 byl mezinárodní závod Long night apnea v Berlíně. Závod lákal nejen svou relativní dostupností co se vzdálenosti týče (pro pražáky bylo 320 km jen o něco dál než třeba na Zlín cup do Luhačovic), ale hlavně kvůli jedné z disciplín - 16x50 m, ke které se ještě vrátím později.

Do Berlína nakonec dorazilo pět Čechů, z čehož čtyři závodili a jeden se díval :). Já (Vendula Strachotová) jsem byla čerstvě vyléčená z černého kašle a stále na antibioticích, takže jsem smutně přenechala závoděním ostatním - apneamanům Katce Šuranské, Michalu Švadlenkovi a Kamilu Vyštejnovi a freedivingovému matadorovi Petru Valovi z Ocean devils club Brno, který tímto závodem vyhlásil comeback na závodní scénu.

Závod se konal v 50 m bazénu, který nás překvapil vcelku zastaralým a zanedbaným zázemím, a oproti původně nahlášeným se ho zúčastnilo pouze 14 mužů a 4 ženy – z Německa, České republiky, Švýcarska, Dánska a Izraele. Bohužel, protože minimálně já jsem čekala velký boj mezi spoustou finswimmerů, kteří budou při disciplíně 16x50 m vířit vodu..

STA a DYN
Celkově podávali závodníci ve STA i DYN až na výjimky průměrné výkony. Osobně mě velmi těšilo, že těmi výjimkami byli i Češi. Katka statiku v čase 5:22 min mezi ženami vyhrála. Mezi nejlepšími muži se objevila hned dvě česká jména. Kamil posunul své v závodě dosažené maximum na 6:20 min a Peťa po pětileté závodní odmlce dosáhl času 6:21 min. Michal byl nakonec za uznaný čas 5:14 min rád, protože jeho protokol nebyl úplně přesný.
V DYN se Kamil hecnul a uplaval 199 m (neboj, ta „200“ padne příště), Katka vylezla na nahlášených 100 m, Michal na 160 m a Petr na 154 m. Taktika šetřit si nohy na 16x50 m až tak nevyšla, protože překvapivě si je člověk tolik nezakyselí.

16x50 m
Celkem 800 m v rychlém tempu aneb komu to přijde v pohodě, ať si to zkusí. Já si to nezkusila, ale byla jsem u toho a jako svědek tedy podám pravdivou výpověď. Můj dojem je, že je více než vhodné se na tuto disciplínu připravit nebo si jí přinejmenším vyzkoušet. Problémem totiž nemusí být jen čas strávený v ploutvi, ale i načasování. Michal zvládl tuto disciplínu, která nebyla na rozdíl od předchozích dvou dle AIDA pravidel, z naší výpravy nejlépe a doplaval ve skvělém čase 16:23 min. Peťa zvládl danou vzdálenost za pěkných 17:58 min, Katka se také vešla pod dvacet minut s časem 19:11 min, Kamil doplaval v čase 20:23 min Pro ilustraci: na závodech byl místním závodníkem Danielem Weisshofem posunut rekord v této disciplíně na 13:17 min a řeknu vám, byl to fakt fofr!

Výsledky všech disciplín se sčítali (a jak jsme později zjistili 16x50 m nebyla tolik ceněná jak by se dalo předpokládat). Zároveň je nutné podotknout, že závody startovali odpoledne a závěrečných 16x50 m se doplavalo až kolem jedenácté večer, což se projevilo i na závěrečné after party, která končila hluboko po půlnoci. Na druhou stranu, kdo chtěl, a my s Peťou chtěli, mohl si další den užít procházku Berlínem, která rozhodně stojí za to.

A jak to tedy dopadlo?
Katka Šuranská skončila celkově mezi ženami první. Mezi muži zvítězil Jesper Stechmann z Dánska (který kromě výborně zaplavané 16x 50 m zvítězil i ve STA a DYN) následován našimi muži v pořadí Kamil Vyštějn, Petr Vala, Michal Švadlenka. Česká výprava tak ukořistila tři poháry a jednu bramborovou medaili. Gratuluji :)